Przyjaźń chłopca i tygrysa, czyli Calvin i Hobbes

Tytuł oryginału: Calvin and Hobbes
Rok wydania w oryginale: 1985-1995
Gatunek literacki: komiks

Wyobraźnia dziecka to przeogromne pole do popisu. Uwierzcie mi, wiem co mówię. Gdy byłam dzieckiem nie miałam komputera, wrotek, deskorolki itd. Mi i młodszej siostrze pozostawała nasza wyobraźnia i rzeczy, które otaczały nas dookoła: patyki, kamienie, stary odkurzacz, koc czy oparcia od łóżek. Bawiłyśmy się za ich pomocą w szkołę, robiłyśmy namiot, walczyłyśmy na miecze i wiele innych rzeczy. Czasem oglądałyśmy też telewizję, ale zdecydowanie dużo więcej czytałyśmy. Nie mogę też zapomnieć o naszych pluszakach rożnego rodzaju: wielbłądy, słonie, misie, pieski i kotki; mimo, że one rzadziej pełniły główne role w naszych zabawach. Miałyśmy siebie nawzajem, a więc nie brakowało nam pomysłów na zabawę (np. skakanie po sianie).

 

Calvin to chłopiec o ogromnej energii, uwielbia oglądać telewizję, jeść, posiada ogromny arsenał pomysłów na świetną zabawę (przez, które wpada w kłopoty), często nie może skupić się na lekcjach oraz z wielką niechęcią poświęca swój cenny czas na odrabianie "głupich" lekcji. Chłopiec jest jedynakiem, a towarzyszem jego zabaw jest miś-tygrys zwany Hobbes'em.
Hobbes ożywiony mocą wyobraźni (dla reszty świata jest tylko pluszakiem) pomaga Calvinowi w lekcjach, przekazuje mu wiedzę o świecie (w końcu to on jest mądry, a nie Calvin), oraz jest głównym sprawcą wylewania wody z wanny na podłogę.

Nie zważając na to, że chłopaki często kłócą się o miejsce w łóżku i o poduszkę, wyzywają się od głupków, robią sobie różne żarty to troszczą się o siebie nawzajem i są właściwie nierozłączni, razem poznają otaczający ich świat, wytrzymałość rodziców Calvina oraz zachowania przedstawicielek płci pięknej, a zwłaszcza jednej - Zuzi.

Komiksy opowiadające o losach Calvina i Hobbes'a to świetna lektura nie tylko dla dzieci, ale też i dla starszych czytelników. Dzięki krótkim historyjkom można przypomnieć sobie jak to było kiedy miało się 6 lat, walczyło z potworami, wymyślało coś z niczego.  Duże brawa autorowi należą się również za resztę bohaterów, a zwłaszcza za rodziców Calvina, którzy mimo, że krzyczą na chłopca i psuja mu zabawę to jednak momentami nie sposób się im dziwić, gdyż chcą dla swojego syna jak najlepiej. Lecz jak to bywa zakazy i krzyki  w starciu z pomysłowością i energią Calvina są skazane na przegraną. 

 

Spis albumów:

1.   Calvin i Hobbes (Calvin and Hobbes)
2.   Coś się ślini pod łóżkiem, (Something Under the Bed is Drooling)
3.   Jukon czeka!, (Yukon Ho!)
4.   Dziwadła z obcej planety, (Weirdos From Another Planet!)
5.   Zemsta pilnowanych, (The Revenge of the Baby-Sat)
6.   Rozwój nauki robi "brzdęk", (Scientific Progress Goes "Boink")
7.   Atak obłąkanych, zmutowanych śnieżnych potworów zabójców (Attack of the Deranged Mutant Killer Monster Snow Goons)
8.   Dni są po prostu za krótkie (The Days Are Just Packed)
9.   To magiczny świat (It's a Magical World)
10.  Wszędzie leżą skarby (There's Treasure Everywhere)

11.  Dziki kot – psychopatyczny morderca (Homicidal Psycho Jungle Cat)

Moja ocena: 8/10

Komentarze

Popularne posty