Terry Pratchett - Odkurzacz czarownicy

Tytuł oryginału: The Witch's Vacuum Cleaner
Rok wydania w oryginale: 2016
Rok wydania w Polsce: 8 listopada 2016
Autor tłumaczenia:  Maciej Szymański
Liczba stron: 360
Wydawnictwo: REBIS
Gatunek literacki: fantastykaOdkurzacz czarownicy to zbiór wczesnych opowiadań autora znanego z cyklu o Świecie Dysku, opowieści o Johnnie Maxwellu i o gnomach żyjących pod podłogą sklepu. Opowiadania zebrane w tej książce przepełnione są magią, sprytem, iluzją oraz co najważniejsze zawierają w sobie porządną dawkę satyry i humoru. Książka posiada mnóstwo ilustracji, oraz dużą czcionkę, która momentami pomaga podkreślić ekspresję wypowiedzi oraz otoczenia. I co najważniejsze nada się dla dzieci od lat 6 do 106!

Ale przejdźmy do opowiadań. Większość z nich będzie miała miejsce na Dzikim Zachodzie w Wielkiej Brytanii (a to niespodzianka!), a dokładnie w małym górniczym miasteczku o bardzo prostej nazwie: Llandanffwnfafegettupagogo (prościzna). Ich głównym bohaterem będzie konstabl Bunyan, który postanawia zaprowadzić w miasteczku ład i porządek, a czeka go sporo roboty: mandaty za brak sprawnych hamulców w rowerach, próba fałszerstwa a nawet bitwa! Co prawda na lody, ale co bitwa to bitwa.

Oprócz konstabla Bunyana, poznamy między innymi iluzjonistę, który zaczął robić (prawdziwe) magiczne sztuczki, mrówkę o imieniu 4179003, którą znudziło życie w mrowisku oraz dwóch magów żyjących w tym samym miasteczku i walczących ze sobą od dawien dawna.

Myślę, że każde dziecko znajdzie dla siebie chociaż jedno opowiadanie, które go oczaruje. Ja znalazłam ich kilka i z ręką na sercu mogę przyznać, że są to jedne z lepszych opowiadań Pratchetta.


Moja ocena: 8/10

Komentarze

Popularne posty